Přeskočit na obsah

Triklosan a triklokarban

Při jejich použití v zubních pastách, ústních vodách, mýdlech, deodorantech a čisticích prostředcích pomáhají antibakteriální přísady udržovat zdravé tělo a čistou domácnost.

A child showing soap on his hands

Dvě antibakteriální přísady, o kterých se často hovoří, jsou triklosan a triklokarban. Používáme je už mnoho let díky jejich přínosu pro zdraví a hygienu a věříme, že jsou bezpečné. Abychom však reagovali na preference spotřebitelů, identifikovali jsme alternativní bezpečné a účinné přísady. V roce 2015 jsme přestali vyrábět přípravky pro péči o pokožku a čisticí přípravky s triklosanem a koncem roku 2017 jsme měli v úmyslu triklosan a triklokarban přestat používat úplně.

Tohoto výsledku jsme z velké části dosáhli. Žádné z našich mýdel, mýdel na ruce ani tekutin do koupele už neobsahují triklosan ani triklokarban, přičemž zbývá už jen několik produktů, které tyto složky stále obsahují a u nichž je jejich odstranění plánováno na rok 2018. Triklosan a triklokarban nahrazujeme celou řadou alternativ, včetně antibakteriálních přísad, které jsou přírodní nebo jsou inspirovány přírodou.

Odpovědi na vaše otázky

Co jsou triklosan a triklokarban?

Triklosan a triklokarban se používají ve výrobcích pro domácí a osobní péči už řadu let. Tyto dvě přísady mají velmi podobné vlastnosti, ačkoliv každá funguje lépe v jiných typech výrobku. Například triklosan se častěji používá v tekutých mýdlech, zatímco triklokarban se používá hlavně v tuhých mýdlech. V zubních pastách a ústních vodách triclosan pomáhá ničit bakterie způsobující plak, které jsou příčinou mnoha orálních zdravotních problémů.

Jsou triklosan a triklokarban bezpečné?

Triklosan a triklokarban byly pro spotřebitelské využití prohlášeny za bezpečné odbornými orgány po celém světě, včetně Evropského vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele (SCCS) a Orgánu pro kontrolu kosmetických přísad (CIR). Kromě toho jsme si za pomoci Centra pro garanci bezpečnosti a ochrany životního prostředí (SEAC) společnosti Unilever, které neustále sleduje nejnovější vědecké údaje, stále jistí, že použití jak triklosanu, tak triklokarbanu v našich výrobcích je bezpečné. SEAC také provádí kontroly množství triklosanu a triklokarbanu v životním prostředí, díky čemuž věříme, že naše použití těchto přísad je z hlediska životního prostředí bezpečné.

Pokud triklosan a triklokarban považujete za bezpečné, proč je přestáváte používat?

Uznáváme, že někteří lidé se obávají možného dopadu triklosanu a triklokarbanu na jednotlivce a na životní prostředí a byli by spokojenější, kdybychom poskytovali hygienické možnosti jiným způsobem. Jelikož jsme objevili bezpečné a účinné alternativy, byli jsme schopní uspokojit preference spotřebitelů a postupně přestali tyto dvě přísady používat.

Způsobují triklosan a triklokarban odolnost vůči antibiotikům?

Někteří vědci vyjádřili obavy, že výrobky obsahující triklosan a triklokarban by mohly způsobovat odolnost vůči antibiotikům. Tyto obavy však vychází ze studií, které nezohledňují, jakým způsobem lidé výrobky opravdu používají. V případě domácností nejsou žádné důkazy, které by potvrzovaly, že by naše výrobky zhoršovaly účinnost antibiotik nebo vůči nim zvyšovaly riziko křížové rezistence. Odborné orgány, včetně Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele Evropské unie, provedly hodnocení bezpečnosti triklosanu a triklokarbanu a nenalezly žádný důvod, proč by lidé dále neměli používat výrobky, které je obsahují.

Jak zjistím, zda výrobek společnosti Unilever obsahuje triklosan nebo triklokarban?

U výrobků pro osobní péči, které obsahují triklosan nebo triklokarban, je tato skutečnost uvedena ve složení na obalu. Do roku 2017 už nebude žádný z našich výrobků obsahovat triklosan ani triklokarban, přičemž u výrobků pro péči o pokožku a u čisticích přípravků se triklosan nepoužívá již od konce roku 2015. Hodláme je nahradit celou řadou alternativ, včetně antibakteriálních přísad, které pochází z přírody nebo jsou inspirovány přírodou.

“Použití triklosanu při maximální koncentraci 0,3 % v zubních pastách, mýdlech na ruce, tělových mýdlech / sprchových gelech a tuhých deodorantech se považuje za bezpečné. Doplňkové použití triklosanu v pudrech na obličej a korektorech v této koncentraci se též považuje za bezpečné.”

Evropský věděcký výbor pro bezpečnost spotřebitele
Zpět nahoru