Přeskočit na obsah

Oxid titaničitý je bílý prášek získávaný z přirozeně se vyskytujících minerálů. Někdy se označuje jako TiO2, titanová běloba nebo CI 77891 a již mnoho let se používá v řadě různých výrobků včetně potravin, léčiv a kosmetiky. V potravinách se oxid titaničitý běžně označuje jako E171.

Odpovědi na vaše otázky

Jaké formy oxidu titaničitého se mohou vyskytovat v kosmetických přípravcích a přípravcích osobní péče?

Oxid titaničitý se vyrábí v pigmentové kvalitě nebo nanokvalitě.

Pigmentový oxid titaničitý se vyrábí s mnohem větší velikostí částic, než má nanokvalita. Používá se jako barvivo k bělení a rozjasnění formulací přípravků. Oxid titaničitý v nanokvalitě se vyrábí ve velmi jemných (nano) částicích a je průhledný a bezbarvý. Běžně se používá v opalovacích krémech, které poskytují účinnou ochranu před potenciálně škodlivým UV zářením.

Je oxid titaničitý bezpečný?

Odborné orgány na celém světě, včetně evropského Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS), Společného výboru expertů pro potravinářské přísady (JECFA) a amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), považují oxid titaničitý za bezpečný k použití v kosmetických a potravinářských výrobcích. Nanotechnologie oxidu titaničitého byla posouzena SCCS a je schválena Evropskou komisí k použití jako UV filtr.

Stejně jako všechny naše výrobky a přísady splňuje i oxid titaničitý, který používáme, nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti, přičemž respektuje všechny platné zákony a předpisy a splňuje naše vlastní hodnocení bezpečnosti. Naši vědci neustále prověřují nejnovější vědecké údaje a jsou přesvědčeni, že oxid titaničitý používaný v našich výrobcích je bezpečný.

Mám se obávat použití oxidu titaničitého v zubní pastě?

Určitě ne. Oxid titaničitý, který používáme v našich zubních pastách, je bezpečný, jak prokázali odborníci na zdraví po celém světě. Používá se v našich zubních pastách jako bílé barvivo v běžné formě (nikoliv nanoformě) podle evropských předpisů. Jedná se o schválené barvivo v kosmetice a my dodržujeme všechny předpisy, které se na něj vztahují.

Existují nějaké alternativy zubních past s oxidem titaničitým?

Řada našich zubních past neobsahuje oxid titaničitý, včetně některých výrobků pod značkou Signal (Signal Bio, Signal Nature Element, Signal White System, Signal Kids (Baby & Junior), Signal White Now Detox, Signal Anti-Cavity), Love Beauty and Planet a Schmidt's Naturals.

Existují nějaké další výrobky, ve kterých používáte oxid titaničitý?

Oxid titaničitý používáme jako barvivo v některých výrobcích pro péči o domácnost, včetně pracích prostředků, tablet do myčky nádobí a toaletních sad. Používáme ho také jako barvivo v omezeném počtu potravinářských výrobků, například v některých našich dresincích a zmrzlinách.

Jak zjistím, zda výrobek společnosti Unilever neobsahuje oxid titaničitý?

Oxid titaničitý je často uveden v seznamu přísad na etiketě výrobku, pokud se používá v potravinářských výrobcích a výrobcích pro domácnost, kosmetiku a osobní hygienu.

V potravinářských výrobcích se oxid titaničitý uvádí na etiketě výrobku jako „E171“ nebo oxid titaničitý v závislosti na místních předpisech. V kosmetických přípravcích a přípravcích pro osobní hygienu je tato přísada uvedena s číslem barevného indexu (CI) „CI 77891“. Pokud je v našich opalovacích krémech použit oxid titaničitý v nanokvalitě, je na seznamu přísad uveden jako „oxid titaničitý“ [nano].

U výrobků pro domácí péči se přítomnost oxidu titaničitého uvádí v souladu s místními předpisy, které se mohou ve světě případ od případu lišit. V některých zemích se oxid titaničitý nedeklaruje, pokud je použito pouze malé množství této přísady. V jiných zemích je oxid titaničitý na seznamu přísad zařazen do skupiny „barviva“. V Evropě nařízení vyžaduje, aby se všechny přísady domácí péče zveřejňovaly prostřednictvím podpůrných internetových stránek. Stránku s informacemi o složení našich výrobků najdete na stránce „Co obsahují naše výrobky“.