Přeskočit na obsah

Oxid titaničitý

Oxid titaničitý je bílý prášek získávaný z přirozeně se vyskytujících minerálů. Někdy se označuje jako TiO2, titanová běloba nebo CI 77891 a již mnoho let se používá v řadě různých výrobků včetně léčiv a kosmetiky. V potravinách se oxid titaničitý běžně označuje jako E171.

Odpovědi na vaše otázky

Jaké formy oxidu titaničitého se mohou vyskytovat v kosmetických přípravcích a přípravcích osobní péče?

Oxid titaničitý se vyrábí v pigmentové kvalitě nebo nanokvalitě.

Pigmentový oxid titaničitý se vyrábí s mnohem větší velikostí částic, než má nanokvalita. Používá se jako barvivo k bělení a rozjasnění formulací přípravků. Oxid titaničitý v nanokvalitě se vyrábí ve velmi jemných (nano) částicích a je průhledný a bezbarvý. Běžně se používá v opalovacích krémech, které poskytují účinnou ochranu před potenciálně škodlivým UV zářením.

Je oxid titaničitý bezpečný?

Odborné orgány na celém světě, včetně evropského Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitelů (SCCS) a amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), považují oxid titaničitý za bezpečný k použití v kosmetických výrobcích. Nanotechnologie oxidu titaničitého byla posouzena SCCS a je schválena Evropskou komisí k použití jako UV filtr.

Stejně jako všechny naše výrobky a přísady splňuje i oxid titaničitý, který používáme, nejvyšší standardy kvality a bezpečnosti, přičemž respektuje všechny platné zákony a předpisy a splňuje naše vlastní hodnocení bezpečnosti. Naši vědci neustále prověřují nejnovější vědecké údaje a jsou přesvědčeni, že oxid titaničitý používaný v našich výrobcích je bezpečný.

Mám se obávat použití oxidu titaničitého v zubní pastě?

Určitě ne. Oxid titaničitý, který používáme v našich zubních pastách, je bezpečný, jak prokázali odborníci na zdraví po celém světě. Používá se v našich zubních pastách jako bílé barvivo v běžné formě (nikoliv nanoformě) podle evropských předpisů. Jedná se o schválené barvivo v kosmetice a my dodržujeme všechny předpisy, které se na něj vztahují.

Existují nějaké alternativy zubních past s oxidem titaničitým?

Řada našich zubních past neobsahuje oxid titaničitý, včetně některých výrobků pod značkou Signal (Signal Bio, Signal Nature Element, Signal White System, Signal Kids (Baby & Junior), Signal White Now Detox, Signal Anti-Cavity), Love Beauty and Planet a Schmidt's Naturals.

Existují nějaké další výrobky, ve kterých používáte oxid titaničitý?

Oxid titaničitý používáme jako barvivo v některých výrobcích pro péči o domácnost, včetně pracích prostředků, tablet do myčky nádobí a toaletních sad.

Jak zjistím, zda výrobek společnosti Unilever neobsahuje oxid titaničitý?

Oxid titaničitý je často uveden v seznamu přísad na etiketě výrobku, pokud se používá v kosmetických výrobcích a výrobcích pro domácnost a osobní hygienu.

V kosmetických přípravcích a přípravcích pro osobní hygienu je tato přísada uvedena s číslem barevného indexu (CI) „CI 77891“. Pokud je v našich opalovacích krémech použit oxid titaničitý v nanokvalitě, je na seznamu přísad uveden jako „oxid titaničitý“ [nano].

U výrobků pro domácí péči se přítomnost oxidu titaničitého uvádí v souladu s místními předpisy, které se mohou ve světě případ od případu lišit. V některých zemích se oxid titaničitý nedeklaruje, pokud je použito pouze malé množství této přísady. V jiných zemích je oxid titaničitý na seznamu přísad zařazen do skupiny „barviva“. V Evropě nařízení vyžaduje, aby se všechny přísady domácí péče zveřejňovaly prostřednictvím podpůrných internetových stránek. Stránku s informacemi o složení našich výrobků najdete na stránce „Co obsahují naše výrobky“.

Zpět nahoru