Přeskočit na obsah

Mastek

Mastek je přirozeně se vyskytující minerál, který se používá samostatně jako mastek a jako přísada v celé řadě kosmetických výrobků a výrobků osobní péče.

Bottle of talcum powder with some powder on yellow surface

Použití mastku se datuje od 90. let 19. století, kdy byl poprvé použit pro péči o malé děti. V současné době se používá v mnoha kosmetických přípravcích po celém světě a má řadu výhod. Funguje dobře jako tělový pudr, neboť velmi dobře absorbuje vlhkost. V pudrech na obličej jemně vyplňuje drobná místa na povrchu pleti a pomáhá vytvářet příjemný a rovnoměrný pocit. Kromě toho je také velmi dobrým základem pro barevnou kosmetiku, jako jsou např. oční stíny nebo tvářenky.

Společnost Unilever používá pouze kosmetický mastek. Existuje mnoho druhů mastku, které se dělí podle stupně čistoty. Na vrcholu této stupnice čistoty je kosmetický mastek, který splňuje nejvyšší úroveň kvality a bezpečnosti. Kosmetický mastek se připravuje mletím vytěženého mastku, který byl speciálně vybrán pro vysokou kvalitu a čistotu mastkových slojí. V některých našich kosmetických výrobcích a výrobcích osobní péče, jako jsou například výrobky pro péči o pleť nebo deodoranty, používáme kosmetický mastek.

Je-li mastek v některém z našich výrobků přítomen, je uveden na seznamu přísad na obalu.

Odpovědi na vaše otázky

Jsou výrobky s obsahem kosmetického mastku bezpečné?

Ano. Bezpečnost kosmetického mastku je podložena desítkami let vědeckých důkazů od úřadů po celém světě, včetně amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv a Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitelů EU. Kromě dodržování platných zákonů a předpisů provádíme také vlastní hodnocení bezpečnosti a sledujeme nový vědecký výzkum.

Slyšela jsem, že v mastku může být azbest, je to tak?

Kosmetický mastek, který používá společnost Unilever, neobsahuje žádný azbest. Používáme pouze nejčistší mastek, který je nejvyšší dostupné kvality.

Způsobují vaše výrobky rakovinu?

Nikoliv, výrobek bychom na trh neuvedli, kdybychom si mysleli, že jeho používání může způsobit rakovinu. Na bezpečnost našich výrobků dohlížíme velmi přísně a odpovědně a naše Centrum pro zajištění bezpečnosti a ochrany životního prostředí průběžně sleduje nové vědecké informace o našich přísadách tak, abychom pomohli zajistit bezpečnost našich spotřebitelů.

V poslední době se diskutuje o tom, zda mastek sám o sobě může způsobovat rakovinu, neboť některé pozorovací studie u lidí ukázaly, že používání mastku v oblasti genitálií souvisí s mírně vyšším rizikem rakoviny vaječníků. Jiné studie však prokázaly, že zde žádná souvislost není. Tyto korelace neznamenají, že mastek může způsobit rakovinu, a neexistuje žádné věrohodné biologické vysvětlení, jak by kosmetický mastek aplikovaný na genitálie mohl vést ke vzniku rakoviny vaječníků nebo jakékoliv jiného druhu rakoviny.

Vyhodnotili jsme všechny dostupné důkazy a zjistili jsme, že používání mastku v našich výrobcích je i nadále bezpečné.

Zpět nahoru