Přeskočit na obsah

Silikony

To, co lidé mají rádi na výrobcích pro osobní péči, od hedvábného efektu vlasových kondicionérů po hebký pocit kuličkových deodorantů, je často možné jen díky silikonům.

A person washing their hair

Silikony používáme v mnoha výrobcích pro osobní péči, včetně šamponů „vše v jednom“, vlasových kondicionérů a stylingových výrobků, zvhlčujících přípravků, přípravků pro ochranu pokožky a antiperspirantů, protože jsou velice účinné v případě zlepšování vlastností pokožky a vlasů. Silikony používáme i ve výrobcích pro domácí péči.

Ačkoliv jsou silikony umělou přísadou, ve skutečnosti se získávají z přírodního prvku zvaného křemík, kteří tvoří více než čtvrtinu zemské kůry. Tento prvek se normálně vyskytuje společně s kyslíkem, a tvoří tak obvyklý plážový písek (oxid křemičitý). Používáme pouze takové silikony, u kterých bylo provedeno přísné hodnocení bezpečnosti, a tato hodnocení neustále aktualizujeme na základě nejnovějších vědeckých poznatků.

Odpovědi na vaše otázky

Které silikony společnost Unilever používá?

Existuje více než 2000 různých forem silikonů, včetně pevných a tekutých forem, hustých past, maziv, olejů a gumy. Nejběžnější silikony, které používáme ve výrobcích pro osobní péči, jsou dimethikon a dimethikonol. Nejčastěji používanými silikony ve výrobcích pro domácí péči jsou polydimethylsiloxany.

Proč se silikony často používají ve vlasových přípravcích?

Silikony dávají vlasům jemnost, hebkost a vlhkost. Dále také snižováním tření napomáhají pocitu čistoty vlasů a vlasy se díky nim snadněji rozčesávají.

Proč některé vlasové přípravky tvrdí, že neobsahují silikony?

Silikony se používají ve velkém množství šamponů a kondicionérů a vlasy jsou díky nim pružné, lesklé a snadno se rozčesávají. Někteří lidé však raději používají výrobky bez silikonů, které lépe vyhovují typu jejich vlasů, a chtějí se vyhnout pocitu, že jejich vlasy jsou něčím „zatíženy“. Šampony a kondicionéry, které dodávají vlasům objem mohou obsahovat pouze malé množství silikonu nebo nemusí obsahovat žádný. Naše společnost vyrábí některé vlasové přípravky bez silikonů, přičemž tato informace je vždy uvedena na balení, což lidem pomáhá zvolit si takový výrobek, který chtějí.

Používají se silikony ve výrobcích pro domácí péči?

Silikony se používají ve výrobcích pro domácí péči společnosti Unilever, jako jsou prací prostředky a aviváže, některé čističe toalet, čisticí krémy, spreje a mycí gely do myček na nádobí. Silikony používané ve výrobcích pro domácí péči obvykle fungují jako protipěnivé přísady.

Jsou silikony bezpečné pro člověka?

Silikony, které používáme, prochází přísným hodnocením a jsou bezpečné pro použití ve výrobcích pro domácí a osobní péči. Dimethikon, jeden z nejčastěji používaných silikonů, je schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv v USA.

Jsou silikony bezpečné pro životní prostředí?

Pozorně sledujeme vědeckou diskuzi o vlivu silikonu na životní prostředí. Existuje spekulace o tom, že některé silikony vytváří vodní sediment a mají dopad na vodní živočichy. Nicméně studie prokázaly, že vliv silikonů na ryby a jiné vodní organismy, které žijí v sedimentu, jako jsou červi či larvy hmyzu, je nízký.

Výzkum ukazuje, že silikony, které se ve vodě nerozpadají, se z vody odstraní během procesů čištění. U veškerých přísad, které používáme ve výrobcích pro domácí a osobní péči, vždy sledujeme nový vědecký výzkum a vývoj regulačních nařízení. Pokud se objeví nějaké nové informace, hodnotíme je. Pokud tyto informace mění naše předchazející hodnocení rizika, vždy se podle toho zařídíme.

Jak zjistím, zda výrobek obsahuje silikony?

Přísady obsažené v našich výrobcích pro osobní péči uvádíme na obalu.

“Výrobci silikonu už provedli více než 1000 studií, aby vyhodnotili bezpečnost silikonů ve vztahu k pracovníkům, spotřebitelům, životnímu prostředí a výrobním procesům. Výsledky tohoto nepřetržitého výzkumu a testování ukazují bezpečnost silikonů v rozličných a důležitých případech jejich použití.”

Silicones Environmental, Health and Safety Center (Centrum zdraví a bezpečnosti), USA
Zpět nahoru