Přeskočit na obsah

Plastové čisticí perličky

Naše značky zabývající se osobní péčí pomáhají lidem dosáhnout zdravě vypadající pokožky. Klíčem k tomu je exfoliace – odstraňování mrtvých buněk pokožky pomocí jemného drhnutí. Některé přísady, včetně plastových čisticích perliček, se při napomáhání exfoliaci mohou chovat jako jemné brusivo.

Plastic scrub beads

Plastové čisticí perličky jsme přestali používat v roce 2014 v reakci na obavy ze vzrůstajícího množství mikroplastů v oceánech a jezerech. Dříve jsme je používali v některých svých exfoliačních výrobcích. V současné době používáme alternativní exfoliační přísady, díky čemuž si lidé mohou být jisti, že obličejová a tělová mýdla společnosti Unilever, která používají, nepřispívají k hromadění mikroplastů ve světových oceánech.

Odpovědi na vaše otázky

Jaké alternativy k plastovým čisticím perličkám existují?

Momentálně používáme alternativní exfoliační přísady, jako jsou meruňková jádra, kukuřičná mouka, půdní pemza, křemen a skořápky vlašských ořechů.

Odkud pochází mikroplasty v oceánech?

Mikroplasty pochází z celé řady zdrojů, včetně rozkladu větších plastových materiálů ve vodě či odpadávání syntetických vláken z textilií při domácím praní, a z malých plastových perliček používaných v mnoha spotřebních a průmyslových produktech. Podíl výrobků pro osobní péči na hromadění mikroplastů se považuje za velmi nízký.

Proč společnost Unilever v minulosti používala plastové čisticí perličky?

Plastové čisticí perličky byly v minulosti obsaženy v omezeném množství výrobků pro osobní péči, například v čisticích prostředcích na obličej, mýdlech, sprchových gelech a tělových mýdlech. Používali jsme je proto, že jsou schopny jemně uvolnit póry a odstranit mrtvé buňky z povrchu pokožky. Mnoho lidí si díky perličkám, které se obvykle vyráběly z polyethylenu, dopřávalo pocit svěžesti.

Jsou plastové čisticí perličky bezpečné?

Na základě hodnocení bezpečnosti se došlo k závěru, že polyethylen, tedy plast, který se dříve používal pro výrobu našich čisticích perliček, je pro člověka bezpečný, přičemž v případě koncentrací, které se obvykle vyskytují v životním prostředí, nebyl pozorován žádný vliv na životní prostředí.

“Už se objevily významné případy úspěchu – unilever připravil půdu tím, že slíbil ukončení použití veškerých mikroperliček do roku 2015.”

Tanya Cox, pracovnice zabývající se plasty v mořích, Fauna & Flora International. Zdroj: Rada výrobků pro osobní péči
Zpět nahoru