Plastové čisticí perličky
Naše značky zabývající se osobní péčí pomáhají lidem dosáhnout zdravě vypadající pokožky. Klíčem k tomu je exfoliace – odstraňování mrtvých buněk pokožky pomocí jemného drhnutí. Některé přísady, včetně plastových čisticích perliček, se při napomáhání exfoliaci mohou chovat jako jemné brusivo.
Plastové čisticí perličky jsme přestali používat v roce 2014 v reakci na obavy ze vzrůstajícího množství mikroplastů v oceánech a jezerech. Dříve jsme je používali v některých svých exfoliačních výrobcích. V současné době používáme alternativní exfoliační přísady, díky čemuž si lidé mohou být jisti, že obličejová a tělová mýdla společnosti Unilever, která používají, nepřispívají k hromadění mikroplastů ve světových oceánech.
Odpovědi na vaše otázky
Jaké alternativy k plastovým čisticím perličkám existují?
Momentálně používáme alternativní exfoliační přísady, jako jsou meruňková jádra, kukuřičná mouka, půdní pemza, křemen a skořápky vlašských ořechů.
Odkud pochází mikroplasty v oceánech?
Mikroplasty pochází z celé řady zdrojů, včetně rozkladu větších plastových materiálů ve vodě či odpadávání syntetických vláken z textilií při domácím praní, a z malých plastových perliček používaných v mnoha spotřebních a průmyslových produktech. Podíl výrobků pro osobní péči na hromadění mikroplastů se považuje za velmi nízký.
Proč společnost Unilever v minulosti používala plastové čisticí perličky?
Plastové čisticí perličky byly v minulosti obsaženy v omezeném množství výrobků pro osobní péči, například v čisticích prostředcích na obličej, mýdlech, sprchových gelech a tělových mýdlech. Používali jsme je proto, že jsou schopny jemně uvolnit póry a odstranit mrtvé buňky z povrchu pokožky. Mnoho lidí si díky perličkám, které se obvykle vyráběly z polyethylenu, dopřávalo pocit svěžesti.
Jsou plastové čisticí perličky bezpečné?
Na základě hodnocení bezpečnosti se došlo k závěru, že polyethylen, tedy plast, který se dříve používal pro výrobu našich čisticích perliček, je pro člověka bezpečný, přičemž v případě koncentrací, které se obvykle vyskytují v životním prostředí, nebyl pozorován žádný vliv na životní prostředí.
“Už se objevily významné případy úspěchu – unilever připravil půdu tím, že slíbil ukončení použití veškerých mikroperliček do roku 2015.”
Tanya Cox, pracovnice zabývající se plasty v mořích, Fauna & Flora International. Zdroj: Rada výrobků pro osobní péči