Přeskočit na obsah

Fluorid

Silné a zdravé zuby a dásně jsou pro lidské zdraví a pohodu nezbytné. Pravidelné čištění s použitím zubní pasty, která obsahuje fluorid, pomáhá zabránit vzniku kazů a zlepšuje ústní hygienu.

Children brushing their teeth

Fluorid je minerálem, který je v různých množstvích přirozeně obsažen ve vodě po celém světě. Je obsažen také v potravinách, např. v čaji či rybách. Jeho funkce v zubní pastě spočívá v posilování skloviny proti útoku kyselin.

Fluorid se do zubní pasty běžně přidává už déle než století a miliony lidí ji bezpečně používají každý den.

V mnoha zemích se fluorid přidává do pitné vody za účelem zlepšení všeobecného zdraví zubů. Světová dentální federace FDI tvrdí, že fluoridace vody přináší užitek více než 350 milionům lidí ve více než 30 zemích.

Odpovědi na vaše otázky

Proč společnost Unilever používá v zubní pastě fluorid?

Fluorid v zubní pastě nabízí bezpečný, cenově dostupný a snadný způsob ochrany zubů proti vzniku kazů. Jedním z našich závazků ohledně udržitelného životního plánu je napomoci zlepšit orální zdraví lidí po celém světě, přičemž jsme uzavřeli dlouhodobé partnerství se Světovou dentální federací FDI za účelem prosazování důležitosti čištění zubů dvakrát denně zubní pastou obsahující fluorid.

Nepoškozuje nadměrné množství fluoridu zuby?

U dětí, které požívají nadměrné množství fluoridu v nízkém věku v době tvorby zubů, se mohou na zubech objevit skvrny známé jako dentální fluoróza. To se však obvykle děje v zemích, kde se v pitné vodě přirozeně vyskytuje vysoká úroveň fluoridu.

Jelikož se zubní pasta obvykle nepolyká, nebezpečí vzniku dentální fluorózy je nízké. Aby však malé děti pastu nepolykaly, měly by na ně rodiče při čištění zubů dohlížet. Dopady dentální fluorózy jsou obvykle kosmetické a nejsou škodlivé pro zuby.

Nevede nadměrné množství fluoridu ke zdravotním problémům?

Starosti o zdraví vztahující se k fluoridu jsou spojené s jeho použitím v pitné vodě, ne v zubní pastě. Po spolknutí fluorid projde trávicí soustavou do krevního oběhu a obvykle se hromadí v částech těla, které obsahují velké množství vápníku, tedy například v kostech či v zubech.

Orgán ochrany životního prostředí USA určil maximální povolené množství fluoridu v pitné vodě na 4 mg na litr. Dlouhodobé vystavování se vyšším než výše uvedeným hladinám fluoridu může způsobit stav zvaný kostní fluoróza, který může nakonec u starších lidí vyústit ve ztuhlost a bolest kloubů, slábnutí kostí a zlomeniny. Vědecké studie neprokázaly žádné spojení mezi fluoridem a rakovinou.

Jaké výrobky společnosti Unilever obsahují fluorid?

Veškeré naše značky zubních past, včetně Signal, Pepsodent, Mentadent, Aim, Zendium, Regenerate a Zhong Hua, obsahují fluorid. Ve složení uvedeném na obalu je označován jako fluorid sodný či monofluorofosfát sodný.

Zpět nahoru