Přeskočit na obsah

Laurethsulfát sodný (SLES) a sodiumlaurylsulfát (SLS)

Odstraňování nečistot z oděvů, nádobí a pokožky je důležitou součástí každodenního života. Počínaje mýdlem a zubní pastou a pracími prostředky konče, mnoho produktů vytváří pěnu při uvolňování čistící látky.

People washing their dishes

Přísady, které tomu napomáhají, se nazývají surfaktanty. Při použití s vodou začnou pěnit a poskytují výrobku schopnost odstranit nečistoty. Dva surfaktanty, které napomáhají výrobku čistit tímto způsobem, se nazývají laurethsulfát sodný (SLES) a sodiumlaurylsulfát (SLS).

SLES a SLS mají vynikající záznamy o bezpečnosti a používají se už dlouhá léta. Delší kontakt naší pokožky s koncentrovaným SLES nebo SLS však může způsobit podráždění. Z toho důvodu při vytváření svých výrobků velmi dbáme to, aby se u nich minimalizovalo možné podráždění, ale aby stále poskytovaly účinnou schopnost čistit.

Odpovědi na vaše otázky

Je použití výrobků obsahujících SLES a SLS bezpečné?

Na bezpečnost SLES a SLS se soustředí velké množství vědeckých studií. Výsledky ukazují, že obavy některých lidí, kteří je spojují se vznikem rakoviny, jsou nepodložené. Žádný přehled karcinogenů sestavený respektovanými orgány, jako je Světová zdravotnická organizace, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny nebo Evropská unie, neobsahuje SLES ani SLS.

Vědecké posudky provedené skupinou odborníků nezávislého Orgánu pro kontrolu kosmetických přísad (CIR) považují použití SLES a SLS v kosmetických výrobcích a ve výrobcích pro osobní péči za bezpečné. Jejich kontrola byla také součástí iniciativy Hodnocení rizik pro člověka a životní prostředí (HERA) týkající se přísad v čisticích prostředcích v evropských domácnostech. HERA poskytla nestranné, transparentní a vědecky vyhodnocené bezpečnostní informace. HERA došla k závěru, že jsou bezpečné a není třeba se z hlediska spotřebitelů jejich použití obávat.

Jsou SLES a SLS bezpečné pro životní prostředí?

U SLS a SLES dochází k rychlému a úplnému biologickému rozkladu. Naše hodnocení vlivu na životní prostředí, která berou v potaz jejich rozšířené globální využití, vykazují, že v případě množství, které se v současné době používá, není důvod k obavám.

Zpět nahoru