Přeskočit na obsah

Parabeny

Parabeny jsou skupinou přísad používaných jako konzervační látky ve výrobcích pro osobní péči. Výraz „parabeny“ se vztahuje na mnoho nepatrně odlišných forem parabenů, z nichž některé lze nalézt v přírodě. Pocházejí z kyseliny p-hydroxybenzoové (PHBA), která se vyskytuje nejen v ovoci a zelenině, ale také se přirozeně vytváří v lidském těle.

A person wiping their face

Konzervační látky používáme k tomu, abychom výrobky pro osobní péči udrželi v dobrém stavu; bez nich by došlo k jejich znehodnocení bakteriemi, kvasinkami a plísněmi. Své konzervační přísady volíme pečlivě, přičemž se soustředíme na bezpečnost a účinnost.

Bezpečnost je naší nejvyšší prioritou. Orgány po celém světě podporují použití některých typů parabenů jakožto konzervačních látek pro výrobky pro osobní péči. Nejběžnějšími parabeny, které používáme, jsou methylparabeny a ethylparabeny. V některých výrobcích používámé jiné typy parabenů – butylparabeny a propylparabeny. Nepoužíváme isoparabeny. Parabeny, které používáme, jsou bezpečné a pomáhají nám udržovat produkty v dobrém stavu.

Víme, že někteří lidé raději používají výrobky bez parabenů či bez určitých typů parabenů, a nabízíme proto i alternativy.

Odpovědi na vaše otázky

Jsou parabeny bezpečné?

Ano. Používáme omezené množství parabenů, u nichž byla na základě vědeckých výzkumů prokázana bezpečnost použití ve výrobcích pro domácí péči. Posilují bezpečnost a dobu skladovatelnosti výrobků tím, že zamezují vzniku bakterií, kvasinek a plísní. Bez konzervačních látek, jako jsou parabeny, by výrobky mohly začít nepříjemně zapáchat, měnit barvu nebo plesnivět.

Vlastní výzkum společnosti Unilever a naše probíhající hodnocení práce jiných vědců ukazují, že naše metoda použití parabenů je bezpečná. Hlavní mezinárodní orgány, včetně Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA a Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele komise EU, také podporují jejich použití v kosmetických výrobcích a ve výrobcích pro osobní péči.

V médiích se občas objevují takové informace, že parabeny mohou způsobit rakovinu tím, že se chovají jako estrogen a narušují hormonální rovnováhu. To je zpochybňováno regulačními orgány a předními vědci, neboť pro to neexistuje žádný důvěryhodný důkaz. Je tomu tak proto, že přestože mají parabeny estrogenní aktivitu, jsou tisíckrát méně aktivní než samotný estrogen.

Jaké výrobky společnosti Unilever obsahují parabeny?

Používáme omezené množství parabenů jako konzervační látky ve výrobcích pro osobní péči, neboť jsou jednou z velmi malého množství antibakteriálních a antifungálních skupin přísad, u nichž byla regulačními orgány po celém světě prokázána bezpečnost. Kdykoli do výrobku přidáme parabeny či jakékoli jiné konzervační látky, uvádíme je v seznamu na obalu výrobku. Jelikož uznáváme skutečnost, že se jim někteří lidé raději vyhýbají, nabízíme také alternativní výrobky.

“Fda se domnívá, že v současné době není důvod, aby se spotřebitelé obávali použití kosmetických výrobků obsahujících parabeny.”

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA
Zpět nahoru