Přeskočit na obsah

Hliníkové soli

Hliníkové soli jsou po dobu více než půl století používány jako aktivní přísada v antiperspirantech, kde zabraňují pocení a s ním spojenému tělesnému pachu. V regionech, jako je Evropa, Mexiko, Thajsko a Asie, ve skutečnosti sahá tradiční použití hliníku v boji proti tělesnému zápachu stovky let do minulosti. Dnes hliníkové soli pomáhají milionům lidí po celém světě, aby se cítili svěží a bez zápachu, a těšili se tak z většího sebevědomí.

A person using a deodorant

Antiperspiranty obsahující hliníkové soli jsou účinné, proběhla na nich rozsáhlá vyhodnocení a jejich použití na pravidelné bázi je bezpečné. Toto stanovisko je podloženo vědci společnosti Unilever zabývajícími se bezpečností a množstvím odborníků na rakovinu, zdravotních charitativních spolků a zdravotních úřadů.

Odpovědi na vaše otázky:

Co jsou hliníkové soli?

Hliníkové soli se získávají z hliníku, který je na Zemi běžným prvkem. Hliník se přirozeně vyskytuje v půdě a vodě a lze ho najít ve velkém množství potravin.

Proč se hliníkové soli používají v antiperspirantech?

Hliníkové soli jsou aktivní přísadou v antiperspirantech – zabraňují pocení a s ním spojenému tělesnému pachu. Po aplikaci antiperspirantu dochází k rozpouštění těchto solí v potu nebo ve vlhkosti v podpaží. Rozpuštěná látka vytvoří gel, který funguje jako dočasná „zátka“ v potních žlázách, přičemž tak snižuje množství potu, které se dostává na povrch pokožky. Hliníkové soli jsou také přirozeným antimikrobiálním činidlem, díky čemuž zamezují výskytu bakterií na pokožce, a zmírňují tak nepříjemný zápach.

Jaký je rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem?

Antiperspiranty fungují dvěma způsoby: zabraňují průniku potu na povrch pokožky a zabraňují výskytu bakterií, které vyvolávají tělesný pach. Deodoranty neovlivňují tok potu, pouze zabraňují tělesnému pachu.

Jsou hliníkové soli bezpečné?

Antiperspiranty se používají déle než půl století a jsou účinné, proběhla na nich rozsáhlá vyhodnocení a jejich použití na pravidelné bázi je bezpečné. Bezpečnost je pro společnost Unilever nejvyšším zájmem a veškeré naše výrobky prochází před uvedením na trh přísným vyhodnocováním. Procházíme si nejen veškerý nový výzkum, ale za účelem dodatečného opětovného ujištění napomáháme také studiím fondů.

Zvyšuje použití antiperspirantů nebezpečí vzniku rakoviny prsu či Alzheimerovy choroby?

Na spojitost mezi hliníkem v antiperspirantech a rakovinou prsu či Alzheimerovou chorobou se zaměřovaly různé studie. Odborníci na rakovinu, charitativní spolky a zdravotní úřady, včetně Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA a Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele EU, však prohlašují, že neexistuje žádný přesvědčivý vědecký důkaz, který by prokazoval, že se nebezpečí vzniku rakoviny prsu či Alzheimerovy choroby zvyšuje v důsledku použití antiperspirantů.

Jelikož antiperspiranty ucpávají potní žlázy, nezabraňují tak zbavování se škodlivých toxinů?

Ne. Asi 95 % toxinů se z těla vylučuje prostřednictvím jater a ledvin. Tělo se potí za účelem regulace teploty, ne za účelem vylučování toxinů. Většina z 2–5 milionů potních žláz, které tělo na sobě má, se nenachází v podpaží, a není tak ovlivněna antiperspiranty. Pouze 1 % tělesného potu se vytváří v podpažní jamce. Všímáme si ho více jen z toho důvodu, že se nevypařuje tak snadno jako na jiných částech těla.

Existují k antiperspirantům obsahujícím hliníkové soli nějaké alternativy?

Lidé si pro zabránění tělesnému pachu a pro pocit svěžesti mohou zvolit použití našich deodorantů. Tyto výrobky se od antiperspirantů odlišují tak, že napomáhají redukci bakterií, které zapříčiňují vznik tělesného pachu, ale neobsahují hliníkové soli, které snižují tok potu.

Jak zjistím, které výrobky společnosti Unilever obsahují hliníkové soli?

Námi nejčastěji používaná hliníková sůl je chlorhydrát hliníku. Hliníkové soli použité v našich antiperspirantech jsou uvedeny ve složení na obalu výrobku.

“Neexistuje žádný věrohodný důkaz, který by prokazoval, že používání kosmetiky a výrobků pro péči o pokožku obsahujících hliník může zvýšit riziko vzniku rakoviny prsu nebo alzheimerovy choroby, parkinsonovy choroby a jiných neurodegenerativních onemocnění.”

Nezávislý Věděcký výbor pro bezpečnost spotřebitele (VVBS) komise EU

“Studie neprokázaly, že by hliník nějakým způsobem vyvolával alzheimerovu chorobu. Téměř všichni vědci se v současné době při výzkumu zabývají jinými oblastmi a pouze malé množství odborníků se domnívá, že by každodenní zdroje hliníku mohly představovat nějakou hrozbu.”

Alzheimerovská asociace, USA
Zpět nahoru